حافظ شیرازی

حافظ یا خواجه حافظ شیرازی با نام اصلی شمس الدین محمد شیرازی متخلص

فقط کامنت های    

باران000     

حافظ یا خواجه حافظ شیرازی با نام اصلی شمس الدین محمد شیرازی متخلص به حافظ ،و ملقب به((لسان الغیب)) و ((ترجمان الاسرار))،متوفا به تاریخ 791 یا 792 (ه. ق) شاعر و غزل سرای بزرگ ایرانی قرن هشتم هجری قمری.وی در شیراز ولادت یافت اما از مدت عمر و تاریخ ولادت خود او و نام و هویت پدرش در ماخذ موثق و قابل اعتماد قدیم ذکری نیست.در هر حال وی در جوانی به آموختن قرآن و ادب عربی و علوم اسلامی توجه کرد و در تفسیر و کلام و ادب تبحر یافت.قرآن را ازحفظ بود و به همین سبب حافظ تخلص کرد. عهد جوانی او مصادب با امارات شاه شیخ ابواسحاق اینجو در فارس که ممدوح حافظ واقع شد.و شاعر(حافظ)از رجال عهد او ونیز از دوران سلطنت اومکرر با شوق و علاقه فراوان یاد کرده است و ظاهرا از علما و مشایخ عهد این پادشاه کسانی مانند شیخ امین الدین بلیانی،قاضی عضد الدین ایجی،و قاضی مجد الدین شیرازی،تا حدی مربی و حامی حافظ بودند.

دوره امارت امیر مبارزالدین محمد مظفر ، که توام با سخت گیری و تعصب بسیار بود ظاهرا موجب نارضایتی شاعر بود،اما پسران او شاه شجاع و شاه منصور،مورد علاقه و توجه و ممدوح حافظ بودند چنان که از سایر سلاطین آل مظفر نیز مثل شاه یحیی،شاه محمود و زین العابدین و همچنین از سلاطین اویس و سلطان احمد ایلکانی نیز که در تبریز و بغداد حکومت داشته اند به تصریح و کنایه در اشعار خویش یاد کرده است.

حافظ با آنکه چندین قصیده عالی و چند منظومه ی کوتاه محکم و نیز رباعیات و قطعات دارد،شهرتش بیشتر در غزلسرایی است،و غزل او را،از همه حیث اوج غزل فارسی میشمارند.ودر حقیقت،تعلیم حافظ ممزوجی است از فلسفه و عرفان اسلامی که مثل رباعیات منسوب به ((خیام)) از رندی و آزاد اندیشی اهل شک و حیرت چاشنی گرفته است

دیوان حافظ ، بنابر مشهور ، اول دفعه به وسیله یکی از یاران یا شاگردان او به نام محمدگلندام تدوین یافته است و بعدها بعضی غزلهای دیگر نیز به مرور در آن وارد شده است.از بین چاپ های متعدد موجود دیوان او ،فعلا مهمترین و موثق ترین چاپ همان است که به اهتمام محمد غزوینی و دکتر قاسم غنی در تهران منتشر شده است.دیوان حافظ شروح منعددی به فارسی و ترکی دارد،که از آن جمله شرح ترکی سودی بسیار مشهور شده است.همچنین دیوان حافظ و گاه منتخباتی از آن به عربی و تعدادی زبانهای اروپایی علی الخصوص زبان بین المللی انگلیسی و آلمانی ترجمه شده است که تاثیر و نفوذ حافظ و غزلیاتش در ایجاد دیوان ((شرقی غربی)) گوته شاعر آلمانی محسوس و مشهور است.

تفال با دیوان حافظ و حکایات و قصه های بسیاری که در باب فال حافظ در کتابها و هم در افواه هست از شهرت و قبول فوق العاده ی او نزد عموم فارسی زبانان حکایت دارد.

((مطالب فوق توسط سیدمحمد رستمی ازدایره المعارف مصاحب برگزیده شده است))

 

  درخواست حذف صفحه حافظ شیرازی
درجوجوک،می توانیدخودپلیس سایت باشید
لطفانظرات وپیشنهادات خودرابه نشانی ایمیل سایت یعنی:info@jojok.irارسال کنید یاشماره ی همراه:09373034588
لطفاازبکاربردن مطالب غیراخلاقی وخلاف مقررات سایت خودداری نمایید درصورت ناهنجاربودن این صفحه آن رابه مدیران سایت یابه روش های بالااطلاع دهید

خنده میزان ضربان قلب را برای 3 تا 5 دقیقه دو برابر می کند که مساوی با 3 دقیقه ورزش است .

ضرب المثل

آب زیر کاه ( بسیار موذی ،مکار و حیله گر )

مسابقه
برای شرکت در مسابقه، شماره شما باید در سیستم ثبت شود

سوال شماره 36620 تأیید کننده: یاشار24
پایتخت کشور سوریه؟ *زانا& yasser*
(1) دمشق
(2) حلب
(3) حمص
(4) لاذقیه
پاسخ صحیح را به صورت
شماره سوال:پاسخ صحیح
به شماره 3000 25815 25815 پیامک کنید.
مثال: از چپ به راست بخوانید 36620:4
هر روز یک نفر از کسانی که پاسخ صحیح داده باشند به قید قرعه، عضو ویژه جوجوک خواهند شد.
در صورت ویژه بودن امتیاز آن به شما اضافه خواهد شد.

تازه وارد
برنده مسابقه پیامکی
برنده کارت شارژ
عضو منتحب امروز:

برای اطلاع از سایر مسابقات و جوایز سایت اینجا را کلیک کنید

صفحات مرتبط
تازه ها
لینک های مرتبط (وب نورد)